Astma v těhotenství – léky a pracovní neschopnost

Aktualizováno: 8.4.2014, Na dotaz čtenářky odpovídá MUDr. Bronislava Novotná, PhD.

Souhrn:
Pracovní zařazení v těhotenství při onemocnění astma bronchiale záleží na stabilizaci astmatu a typu práce.

 

 DOTAZ čtenářky:  Práce a léčba průduškového astmatu v těhotenství.

Jsem v 16. týdnu těhotenství a tento týden mi na plicní ambulanci, z důvodu dlouhodobých záchvatů kašle, bylo diagnostikováno průduškové astma lehké až středně těžké persitující. Dostala jsem k inhalacím Pulmicort a Ventolin. Je možné chodit do práce nebo je jistější zůstat doma na rizikovém těhotenství ?

 

ODPOVĚĎ: Astma a pracovní zařazení

Otázka pracovního zařazení vyplývá ze:

1. stabilizace astmatu (potíží ve dne, v noci, při námaze – při dosavadní léčbě).

2. typu práce, kterou vykonáváte (sleduje se kontakt s alergeny, ale i nespecifickými škodlivinami jako jsou chemikálie, pobyt v chladnu, možnosti infikování se respiračními infekcemi – např. práce v dětském kolektivu, fyzicky namáhavá práce atd.) a nakonec na dopravě do zaměstnání. O tomto rozhodne Váš ošetřující lékař.

Podle vašich informací jste léčena jako lehké astma, tj. máte pravidelnou léčbu Pulmicortem a při dušnosti Ventolin. Pokud jsou splněna kritéria pro astma středně těžké, zejména když by šlo o každodenní dušnosti, je třeba léčit nemoc jinak.

Pokud by bylo astma středně těžké, pak lze uvažovat o pracovní neschopnosti po celé těhotenství.

Odpovídá  MUDr. Bronislava Novotná, PhD. Alergologická ambulance Interní hepatogastroenterologické kliniky, MU, Fakultní nemocnice Brno – Bohunice

 

Kde dál pokračovat: Léčba alergické rýmy a astmatu v těhotenství