Kdy a jak zavádět kojenci příkrmy mléčné výživy?

Aktualizováno: 24.4.2014, Na dotazy čtenářů odpovídá MUDr. Jiří Novák

Souhrn:
Kojené i nekojené děti by měly z důvodu prevence alergie, astmatu a ekzému dostávat od 4 měsíců života zeleninové polévky postupně s moukou, obilninami, masem nebo vajíčkem. Potřebné jsou i ryby.

1. Jak a kdy zavádět kojenci příkrm mléčné výživy?

Věk čtyři měsíce, event. období mezi čtyřmi a šesti měsíci života (17 až 26 týdnů), je k zavádění nemléčné stravy u zdravých dětí podle dosavadních poznatků nejvhodnější. Nové potraviny se zavádějí do stravy dítěte jednotlivě a opatrně. Aby jídelníček v 6 měsících obsahoval již všechny základní kojenecké potraviny, je třeba ve 4 měsících s příkrmem bezodkladně začít.

2. Co má smíšená kojenecká strava obsahovat?

Přídavky kojení by měly postupně obsahovat zeleninu, ovoce, maso včetně ryb, slepičí vejce, mouku z obilovin, rýži, výrobky z mléka jako tvaroh, jogurt, tvarohové krémy a případně produkty z arašídů (arašídové máslo).

3. V jakém pořadí a jak se potraviny zavádějí?

Pořadí při jejich zavádění do jídelníčku není stanoveno. Bývá zvykem začít zeleninovou polévkou, do ní postupně přidávat mouku, maso a vajíčko.

4. Můžeme dnešní jídelníček kojence považovat za definitivní?

Po zveřejnění postojů oficiálních institucí z r. 2008 – 2009 byly ukončeny nebo dobíhají další stěžejní studie a v budoucnu jsou proto možné další změny.

5. Je vhodné používat ke snížení rizika alergie u kojenců hypoalergenní mléka (HA mléka)?

Vhodné to není. Riziko alergie hypoalergenní mléka ve skutečnosti nesnižují. Naopak, v poslední době se zjišťuje, že HA mléka spíše zvyšují riziko astmatu.

Na dotazy čtenářů odpovídá MUDr. Jiří Novák, Alergologie a imunologie při Ústřední vojenské nemocnici

Kam dále pokračovat:

Výživa kojence a vznik alergických onemocnění. NV

Hypoalergenní mléka (HA mléka) nebrání vzniku alergie, mohou však zvýšit výskyt astmatu a atopického ekzému.

Literatura:

1. Nwaru BI, Erkkola M, Abonen S, et al. Age at the Introduction of Solid Foods During the First Year and Allergic Senzitization at Age 5 Years. Pediatrics 2010; 125: 50-60.