Výplachy nosu

Aktualizováno: 29.4.2021, MUDr. Jiří Novák

Souhrn:
Výplachy nosu je možné vyzkoušet při chronických rýmách, zánětech vedlejších nosních dutin a po operacích v oblasti nosu, dutin a nosohltanu. K výplachům je nejvhodnější fyziologický roztok.

 

Smyslem výplachu je odplavení nečistot z životního prostředí, prachových a pylových alergenů a případně hlenu z nosních sliznic.

Čím proplachovat. K proplachování nosu je nejvhodnější vlažná slaná voda přibližně o tělesné teplotě a koncentraci 0,9% NaCl (fyziologický roztok chloridu sodného), to odpovídá 9 g kuchyňské soli na 1 litr. Fyziologický roztok je možné zakoupit i v lékárně. Do koncentrace fyziologického roztoku se ředí i mořská sůl a je takto k dostání.  Používá se i Vincentka, ovšem ne ve fyziologické koncentraci..

Fyziologický roztok je nejvhodnější proto, že obsahuje stejné množství solí jako tkáňové tělesné tekutiny a nehrozí proto poškozením nesmírně jemných struktur povrchů sliznice nosní. Z tohoto důvodu je známé, že použití jiných koncentrací solí než je u fyziologického roztoku je vhodné pouze ke krátkodobému ošetřování, a to ze srozumitelných důvodů.

Pro uvolnění oteklých sliznic se někdy dočasně používá mírně hypertonický solný roztok (silnější než fyziologický). Čím je v roztoku soli více nebo méně než ve fyziologickém roztoku, tím je třeba být s výplachy opatrnější.

Vlastní provedení výplachu. Výplach nosu nemá probíhat pod tlakem, ale samospádem, což při správné poloze hlavy minimalizuje zatékání do středouší.
Roztok naléváme, nejlépe pomocí speciální konvičky, do jedné nosní dírky a druhou nosní dírkou necháme vytékat ven. Hlava je přitom ukloněná ke straně. Postup se opakuje ještě u druhé nosní dírky.

Autor: MUDr. Jiří Novák, Alergologie a imunologie Praha 6

Klíčová slova: Výplachy nosu, chronická rýma, fyziologický roztok, zánět vedlejších dutin nosních.

Kam dál pokračovat:

*Kapky a spreje podávané do nosu.

*Chronická rýma – příznaky, příčiny a léčba