Já a chlamydie. Sexuální nákaza, chronická únava.

Aktualizováno: 24.4.2014, Dopis čtenářky

Souhrn:
Po zjištění pohlavní chlamydiové infekce začala pacientka pociťovat příznaky tzv. chronického únavového syndromu. Stav se neupravil po léčbě chlamydií, ale až po získání náhledu na problém. Nešlo o důsledek chlamydiové infekce, ale o tzv. somatizaci psychických a sociálních problémů, přeměnu psychického stresu na tělesné potíže.

Mimomanželský vztah a jeho následek

Tak jsem se konečně dostala k tomu, abych napsala pár řádek – o sobě a o chlamydiích.

Co mne přivedlo na jejich stopu? Nic, tedy nic víc, než osočení mého dřívějšího mimomanželského sexuálního partnera, že jsem ho nakazila. To bylo letos v polovině měsíce srpna. V myšlenkách se vracím dva roky zpátky… Po nepříjemné informaci jsem se ihned odebrala s první ranní močí v čisté zkumavce na venerologii; výsledek o týden později zněl – negativní!

To bylo velmi překvapivé, ale pro mne v tu chvíli nepřesvědčivé. O měsíc později (září 2010) jsem se vypravila ke gynekologovi, pro mne novému, který byl ochotný bez řečí udělat test na chlamydie. Jednalo se o rychlý test na základě odběru vzorku z děložního čípku – a skutečně, test vyšel pozitivně. Byl to ten s odečtem do 20ti minut. Dostala jsem informaci o své sexuální nákaze a 3 pilulky Azitromycinu 500mg s pokynem pro jeho užívání po 3 dny s odstupem 24 hod. Toto jsem udělala a do kontroly o měsíc později jsem se zdržela jakéhokoliv sexuálního kontaktu (nemám jej doposud). Následná kontrola pro mne znamenala řádně odebraný vzorek, který šel do laboratoře s tím, že jeho vyhodnocení bude cca za 2 týdny. Zároveň jsem lékaře požádala o další rychlý test, který tentokráte vyšel negativně. A negativně pak vyšly i ony výsledky z laboratoře.

Pestré potíže po přeléčení chlamydií – chronický únavový syndrom?

Jenže – já začala doslova šmejdit po internetu, z kterého jsem nejvíce čerpala svoje informace. Vyčetla jsem tam, že chlamydie bývají příčinou chronického únavového syndromu. 7 – 10 dní po dobrání antibiotika jsem začala pozorovat, že nejsem zrovna v pořádku. Nejdříve jsem pociťovala, že se mi špatně dívá do dálky, jako bych hůř zaostřovala, následně jsem zjistila, že jsem opravdu hodně unavená (nejdříve unavené nohy, pak bolesti kloubů, celodenní únava) a měla jsem pocity motání hlavy – jako při slabé opilosti. Posléze se přidaly bolesti hlavy, šimrání pokožky. Takže jsem se vypravila na oční, na ORL, na neurologii, k praktikovi na odběr krve kvůli protilátkám na chlamydie, a od té doby se v tom vezu. Unavená jsem permanentně, někdy méně a někdy opravdu hodně, nohy bolí bez přestávky, přesněji řečeno stehna. Chvílemi cítím bolest šlach a všech, i těch nejmenších kloubů v těle.

Toto trvá už měsíc. Jsem z toho unavená, opravdu velmi nervózní, smutná, vystrašená, takže je jasné, že můj organismus je svým způsobem i dost vyčerpán, moje myšlenky se prostě neubírají jiný směrem než k infekci chlamydiemi. Nikomu ve svém okolí (kromě sestry) toto nemohu říci, protože jsem se prostě nechovala, jak se sluší. Tolik je chci ze svého těla dostat pryč a začít znova, ve všem …

Když přišly praktickému lékaři výsledky krve, byla jsem už rozběhaná po všech možných doktorech. Od gynekologa jsem měla zprávu znějící – zdravá. Praktický lékař mi sdělil, že to co vyšlo z krve, již není akutní infekcí a tudíž se nemusím bát, že jsem infekční. Ale znáte to, už jsem to psala – červík prostě hlodá, internet informuje a straší a mne napadlo se zastavit na imunologii, abych se dobrala nějakého vysvětlení.

Chronická chlamydiová infekce?

Strašně moc si přeji, aby se vše zlepšilo. Může se to stát? Přemýšlím nad chronicitou. Pokud je tato bakterie ve mně téměř dva roky, bude vůbec možné se jí zbavit? Z odběrů krve po dobrání prvních antibiotik mám výsledky IgA negativní a IgG pozitivní, něco tam hovoří o IgA hraniční, čert se v tom vyzná a já už vůbec ne.

Neměla jsem žádné příznaky, varovat mne mohlo jen mé svědomí. Od porodu před 5 lety jsem trpěla na záněty, pálení, pořád docházelo k přeléčování mykóz mastičkami a čípky, což ale vážně zabíralo. Pak se dostavil výtok, přemýšlím kdy, ale nemohu to upřesnit, cca rok zpátky. Ale jinak nic, žádné bolesti, jen před menses slabá šimrání. Nikdy mne nenapadlo se na chlamydie zeptat, myslela jsem, že když jsou gynekologická vyšetření a cytologie v pořádku, nic se neděje. Až kamarádka mi vysvětlila, že test na chlamydie není součástí běžné prohlídky. Proto jsem se tedy začala sama pídit.

Současná rodinná situace

Mám krásnou holčičku, která vzešla z lásky a bezva vztahu, který byl posléze hodně narušen vztahy rodinnými. S manželem několik let nevedeme žádný intimní život, tam žádný problém ani příčina nákazy nemůže být. Prozatím. Naše cestičky se začaly zase více potkávat a ráda bych i řekla, že jsme se dostali k šanci na nový začátek a také jsme jej začali. Jenže jak já se k tomu mám teď postavit? Přiznat se nemohu, to bych náš vztah úplně odepsala, nechci ho nakazit, takže se bojím s ním spát, neustále si vymýšlím důvody, proč to nejde. Můj současný zdravotní stav všemu nahrává, ale já již nechci žít ve lži, chci mít radost ze života, chci se zase cítit fit. Asi jsem zralá na psychologa, viďte, no, budu to muset zvážit.

Druhá léčebná kůra

Na imunologii mně byl předepsán Klacid na měsíc, praktik mi k tomu přidal Enterol. Vše údajně pro jistotu, kterou žádné vyšetření nemůže zaručit. Současně mně bylo řečeno, že po přeléčení již partnera nakazit nemohu. Ale co vím, během čtyřtýdenní léčby Klacidem, po dobu druhé léčby chlamydií, by se člověk měl zdržet sexuální aktivity kvůli množení bakterií. To jsem samozřejmě v případě první léčby Azitromycinem udělala, ale teď – je to také nutné, když gynekolog napsal zdravá? Včera, po návštěvě na imunologii, jsem šla ihned na odběr krve před zahájením léčby Klacidem. První tabletu 500mg jsem vzala ve 20,00 hod. a pojedu tedy pravidelně po 12ti hodinách v kombinaci s tím Enterolem od praktika; on říkal, že se mi může s velkou pravděpodobností udělat špatně nebo že mohou přijít střevní potíže v podobě průjmu, když je to braní antibiotika na takovou dobu.

Tak, asi jsem se vypsala. Jsem po druhé tabletě Klacidu. Říkám si, že bych z tohoto psaní mohla udělat jakýsi deníček.

Komentář redakce

Z dopisu vyplývá důležité poučení pro laiky: dobrat se pravdy o zdraví a nemoci z internetu není bez pomoci odborníka snadné. Autorce touto cestou hrozilo, že si bude do nekonečna „léčit“ chlamydie nebo imunitu pro t. zv. chronický únavový syndrom. Zdravotní stav mylně hodnotila jako přímý následek chlamydiové infekce. Hrozily jí dlouhodobé stavy vyčerpání, nejrůznějších bolestí a dalších potíží. Ve skutečnosti potřebovala změnit náhled na své onemocnění.

Již dopis naznačuje psychosociální původ tělesných potíží, vše dokreslil podrobný pohovor a vyšetření. Stres, výčitky svědomí, rodinné komplikace a propojení se sexuální problematikou způsobovalo uvedené potíže. Pacientka následně dostala slovní pomoc, usnadňující zpracování a nápravu své sociální a psychické situace. Z nepříznivě se vyvíjejících okolností po více než půl roce tak vyvázla. V žádném případě nešlo o chronický únavový syndrom ani o přímý důsledek chlamydiové infekce.

Samotné léky proti chlamydiím, na t.zv. oslabenou imunitu, na únavu, bolesti a vůbec už ne léky na uklidnění či na spaní by této mladé ženě ve skutečnosti nikdy nemohly pomoci. Mohly by však znamenat past – cestu do bludného kruhu potíží a další nevhodné léčby.

Chronický únavový syndrom je ve skutečnosti velmi vzácné onemocnění. Únava z psychických a sociálních důvodů naopak velmi častá.

Klíčová slova: chlamydie, únava, chronický únavový syndrom, bolest svalů, bolesti hlavy, sexuální nákaza.

Kam pokračovat:

Další z dopisů (www.alergieimunita.cz/clanky/dopisy/)

Chlamydiové infekce – diagnostika a léčba (lékaři)