Je třeba zvlhčovat vzduch v místnostech a nepřetápět?

Aktualizováno: 20.2.2014, MUDr. J. Novák

Souhrn:
Zvýšená vlhkost prostředí podporuje množení roztočů a plísní. Příliš suchý vzduch zase poškozuje sliznici dýchacích cest. Proto je třeba vlhkost prostředí kontrolovat a regulovat.

Funkce sliznic

Sliznice dýchacích cest jsou na povrchu potaženy velmi tenkou vrstvičkou tekutiny, kterou posunuje pohyb mikroskopických řasinek od spodnějších partií směrem k ústům. Tím se vylučují zachycené nečistoty. Mezi částečkami velmi malých rozměrů jsou i bakterie. Tento povlak sliznic obsahuje větší počet látek, které mají nezastupitelnou úlohu v obraně dýchacích cest proti infekci.

*Suchý vzduch

Vzduch při vlhkosti menší než 40 % poškozuje jemné struktury sliznic dýchacích cest a vysušuje roztok, který je pokrývá. Tím se narušuje pohyb řasinek a samočistící i protiinfekční funkce sliznic. Dýchací cesty reagují na suchý vzduch zduřením sliznic, což vede často až k nosní neprůchodnosti (obstrukci).

*Nosní neprůchodnost je stav nejen nepříjemný, ale i nezdravý. Vede k dýchání ústy, při kterém se vzduch dostatečně nečistí, nezvlhčuje a neohřívá. Při neprůchodném nosu stoupá riziko onemocnění nosní sliznice a vedlejších dutin nosních, průdušek i celého dýchacího systému a středouší. Může se tím narušovat i kvalita spánku a potom někdy jedinec s poruchou nosní průchodnosti ani neví, proč je během dne zvýšeně unavený.

* Příliš vlhký vzduch

Příliš vlhký vzduch podporuje růst škodlivých plísní a roztočů, které vadí nejen alergikům, ale často i lidem bez alergie. Obzvláště u astmatiků a pacientů s alergií na roztoče či plísně je proto nejlepší udržovat průměrnou vlhkost vzduchu přibližně mezi 40 – 50 % nasycení vodními parami, což není vždy snadné. Vysoká vlhkost vzduchu vede k extrémnímu zvýšení množivosti roztočů a plísní, které vodu ve formě vzdušných par ke svému životu nezbytně potřebují. Prostředí s vlhkostí nad 60 % bývá většinou roztočovými a plísňovými alergeny silně zamořené, aniž by něco muselo být nutně na první pohled patrné.

Úprava vlhkosti vzduchu

První podmínkou k nápravě nesprávné vlhkosti vzduchu je kvalitní vlhkoměr, prodávaný ve speciálních obchodech s měřící technikou. K úpravě suchého vzduchu lze používat zvlhčovače, na nadměrnou vlhkost elektrické odvlhčovače.

Teplota domácího ovzduší a respirační infekce

Se stoupající teplotou v místnostech klesá vlhkost vzduchu. Pokud si někdo při domácí léčbě respiračních infekcí přetápí, podlamuje schopnost svých sliznic účinně se bránit a zvyšuje si riziko komplikací. Z hlediska dlouhodobé hygieny prostředí a chronických respiračních nemocí jsou nadměrné teploty prostředí a suchý vzduch již zcela nevhodné. Velmi studený vzduch zase může vést k podchlazení sliznic, které potom mohou být méně odolné vůči infekcím, zejména virovým.

Kam dále pokračovat

* 1. Co by měl vědět vědět alergik na plísně?
* 2. Je důležité rozlišovat suchý a vlhký kašel?

Klíčová slova: suchý, vzduch, vlhký, sliznice, dýchací, teplota, astma, alergie, roztoči, plísně, nosní, neprůchodnost, obstrukce

Odpovídá: MUDr. J. Novák. Alergologie a imunologie, NZZ v Ústřední vojenské nemocnici, Praha.

Recenze: MUDr. Bronislava Novotná, PhD. Alergologická ambulance FN Brno – Bohunice.