Je důležité rozlišovat suchý a vlhký kašel?

Aktualizováno: 24.4.2014, Na dotazy čtenářů odpovídá MUDr. Jiří Novák

Souhrn:
Vlhký kašel je způsobený hlenem v dýchacích cestách, zatímco suchý je bez hlenu. Jejich rozlišení je užitečné vzhledem k různé léčbě.

*Vlhký kašel

Rozlišení suchého a vlhkého kašle je důležité, a to vzhledem k jeho pomocné léčbě.
Vlhký kašel vzniká v důsledku zvýšené produkce hlenu v dýchacích cestách. Může se ulehčovat léky na usnadnění odkašlání hlenu *expektorancia. *Mukolytika jsou přípravky na usnadnění váznoucího odkašlávání hlenu se zvýšenou vazkostí, kterou snižují. (např. *Mukosolvan, Bromhexin, *Erdomed). Při používání těchto léků je nutné dostatečné zavodnění pacienta. Tlumení vlhkého kašle není vhodné, mohlo by vést k hromadění hlenu v dýchacích cestách.

*Suchý kašel

Jde o kašel bez zvýšené produkce hlenu, který není spojen s odkašláváním. Je možné se ho pokusit tlumit léky proti kašli (*antitusika – např. Sinecod, Tussin). I tyto léky mají své doporučené dávky. U dětí je jejich maximum vztaženo na věk nebo váhu pacienta a překročení maximální doporučené dávky může vést k ohrožení zdraví.

Škodí léky proti kašli?

Některé léky proti kašli mají úzké rozmezí mezi dávkou léčebnou a toxickou. Jde např. o Prothazin (promethazine), který není pro děti do 10 let doporučen (dle Státního ústavu pro kontrolu léčiv). *Kodein už vůbec nebývá vhodné na běžnější kašel používat, přestože má dobrou účinnost. Je to opiát, lék s vysokou návykovostí, vhodný spíše pro úlevu např. při konečném stadiu rakoviny plic nebo střev. Tato látka působí proti bolesti a napomáhá euforii, hrozí léková závislost a přestup na další drogy. Kodein je svojí strukturou příbuzný morfiu.

Léky podporující vykašlávání nemají u suchého kašle jak pomoci, protože není co odkašlávat.

Při léčbě kašle je třeba zvýšeně dbát na správnou *vlhkost vzduchu.

Závěr

Kodein je opiát. Promethazin není doporučen dětem do 10 let věku a není určen pro léčbu kašle. Na vlhký kašel se léky na tlumení kašle nedoporučují, mohly by bránit odkašlání hlenu. Užití odkašlávacích léků na suchý kašel postrádá logiku.

Kam dále pokračovat:

Potřebují alergici zvlhčovat vzduch v místnostech a nepřetápět?

Klíčová slova: vlhký, suchý, kašel, expektorancia, hlen, Prothazin, Kodein

Odpovídá: MUDr. Jiří Novák, Alergologie a imunologie při Ústřední vojenské nemocnici, Praha.

Recenze: MUDr. Bronislava Novotná, PhD., Alergologická ambulance FN Brno – Bohunice.