Je možné astma léčit bylinkami?

Aktualizováno: 7.4.2014, MUDr. Jiří Novák

Souhrn:
Existuje podstatně lepší léčba astmatu než byliny. V rostlinách nemůže být přesně stanoveno kolísající množství účinné látky a to vede k nemožnosti přesného dávkováním. Vadí i příměsi nepotřebných látek a další problémy.

 

Při kritickém myšlení nelze léčbu astmatu bylinami (fytoterapii) doporučit. Je sice pravdou, že byliny někdy obsahují léčivé látky, které jsou stejné nebo podobné lékům chemicky syntetizovaným. Jiné léky se z bylin přímo extrahují. Přesto existuje více důvodů, proč je vhodné farmaka upřednostnit.

Množství léku v rostlinách

V rostlinách nemůže být předem stanoveno přesné množství účinné látky, které kolísá. Proto se léčivé látky v bylinách obsažené nedají přesně dávkovat, což je při terapii účinnými prostředky nezbytně nutné. Na dávkách léku vždy závisí nejen jeho žádoucí, ale také nežádoucí účinky, které ty léčivé vždy provázejí. Aby dávka byla účinná, je často úzce vymezená. Dalším problémem může být skutečnost, že kromě potřebné léčivé látky rostliny ještě často obsahují další aktivní látky, které pro dané onemocnění nejsou třeba a celkově nemusí být vhodné nebo jsou i škodlivé. Rostliny navíc mohou být také znečištěny z okolí, vadit mohou chyby při sušení, příměsi plísní, alergizace a další.

Vadí fytoterapie?

Proti umírněnému podávání neškodných a správně usušených bylin nebo plodů rostoucích v čistém prostředí nemohou být námitky, pokud se jimi nenahrazuje řádná léčba dotyčného onemocnění. Otázkou však zůstává, které byliny jsou zaručeně neškodné. Zatímco registrovaná léčiva musí procházet náročnými odbornými studiemi, u léčivých bylin se vychází spíše z tradice.

Příklad

Úleva při astmatických potížích se dá, s určitými úspěchy, zajistit durmanem. Tato metoda je stará alespoň 100 let. Působí příznivě krátkodobým rozšířením zúžených průdušek, avšak léčebné účinky jsou provázeny nežádoucími. Tím, že se látky v durmanu obsažené nedají přesně dávkovat, nelze ho nežádoucích účinků zbavit. Již dávno se durman užíval jako droga z důvodu ovlivnění psychických funkcí, od mírnějšího až po halucinace. Dnešní medicína je již podstatně dále a přesné dávkování definovaných léků, bez kontaminace jinými látkami, je jedním z nezbytných požadavků. Navíc – durman sice působí úlevu krátkodobým roztažením zúžených průdušek, ale v současnosti se u výraznějších forem astmatu upřednostňuje protizánětlivá léčba.

Kam dále pokračovat:

Potřebují alergici zvlhčovat vzduch v místnostech a nepřetápět?

Klíčová slova: byliny, astma, fytoterapie, léky, droga, durman, protizánětlivá, léčba

Na dotaz odpovídá: MUDr. Jiří Novák, Alergologie a imunologie při Ústřední vojenské nemocnici, Praha.

Recenze: MUDr. Bronislava Novotná, PhD., Alergologická ambulance FN Brno – Bohunice.