Pylová alergie

Aktualizováno: 25.2.2021, MUDr. Jiří Novák

Souhrn:
Lidský organizmus může reagovat na kontakty pylu se sliznicemi nosu, očních spojivek, úst a hrdla, nosohltanu, horních dýchacích cest, průdušek nebo kůže. Léčba pylové alergie se může provádět několika způsoby, které se často kombinují. V principu jde o úpravu životního prostředí, léčbu léky a/nebo pylovou vakcínou.

Co je alergie na pyly

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na kontakt s cizorodými látkami, kterými jsou u pylové alergie zrnka pylu. Lidský organizmus tak může reagovat na kontakty pylu se sliznicemi nosu, očních spojivek,  úst a hrdla, nosohltanu, horních dýchacích cest, průdušek nebo kůže. Podle toho, které ze jmenovaných míst jsou obzvláště citlivé, vznikají potíže:

 • Senná (pylová) rýma (rhinitis pollinosa) je alergické zánětlivé onemocnění nosní sliznice, které se obvykle projevovat vodnatým výtokem z nosu spojeným se svěděním a obvykle i kýcháním.  Častá je nosní neprůchodnost, obstrukce, způsobená rozšířením krevních cév v nosní sliznici a jejím otokem. I alergická rýma může být provázena snížením nebo ztrátou čichu.
 • Alergický zánět spojivek a očních víček se projevuje svěděním, pálením či řezáním očí, zarudnutím spojivek a nadměrným slzením, případně i otokem očních víček.
 • Svědění v ústech, zejména patra, případně hrdla. Nepříjemné pocity se mohou šířit i do uší.
 • Alergické procesy v dýchacích cestách se mohou projevovat suchým, dráždivým kašlem.
 • Pylová alergie často způsobuje i projevy průduškového astmatu, které se mohou vyskytovat pouze v období dalších pylových obtíží, nebo může jít i o součást astmatu s projevy provokovanými jinými podněty, a to kdykoli v roce. Příznaky průduškového astmatu mohou vznikat pouze při tělesné zátěži nebo i kdykoli v klidu. Může jít o všechny nebo jen některé z vyjmenovaných: Pocity ztíženého dýchání, krátkého dechu, tíže na prsou se ztíženým dokončením nádechu, případně mohou být slyšet nebo cítit pískoty provázející dýchání. Suchý kašel může projevy astmatu provázet.
 • Atopický ekzém se může v důsledku působení pylů zhoršovat anebo vyskytovat výhradně v době pylové sezony.
 • *Orální alergický syndrom. Některé potraviny obsahují určité alergeny identické s pylovými. Při požití takovýchto potravin může potom docházet svědění v ústech (nejčastější projev), případně i pocitu ztažení nebo dokonce otoku v hrdle či dýchacích cestách,  projevům astmatu nebo dokonce i celkové alergické reakci až *anafylaktickému šoku. Některými  příklady je kořenová zelenina, určité druhy ovoce  nebo lískové i jiné oříšky u alergie na břízu.

Léčba pylové alergie

Léčba pylové alergie se může provádět několika způsoby, které se často kombinují. V principu jde o úpravu životního prostředí, léčbu medikamentosní (pomocí léků) a léčbu pylovou vakcínou. Pobyt  v krajích s odlišným klimatem, kde se v danou dobu alergizující pyly nevyskytují, je u těžkých pylových alergií často ideální terapií.

Úprava životního prostředí

viz článek *Pylová alergie – neléková opatření.

Léčba léky

Léky se mohou u pylové alergie aplikovat celkově (požití ústy v tabletách či roztoku, výjimečně i injekčně) nebo lokálně, přímo na postiženou nosní nebo oční  sliznici či kůži.

 • Antihistaminika. Jde o léky, tlumící účinek histaminu, který se uvolňuje z buněk při alergické reakci a je jednou z hlavních příčin potíží při alergické rýmě. Působí pouze úlevu potíží a neléčí vlastní nemoc. Je proto zbytečné je užívat mimo sezonu vlastních potíží – s výjimkou těžkých stavů, kdy je možné je užívat např. 1 – 2 týdny před předpokládaným období potíží. Celoroční aplikace antihistaminik u výhradně sezonních potíží není smysluplné.
 • K celkové aplikaci jsou k dispozici *antihistaminika v tabletové formě nebo v roztoku. Jde např. o *Aerius, Claritin, Xados, *Xyzal, Zyrtec, Zodac, Tamalis, Dithiaden, Fenistil a další. Atihistaminika k aplikaci místní jsou ve formě nosních sprejů či očních kapek (Zaditen)  ev. přípravků na kůži (Fenistil gel). Viz *Kapky a spreje podávaném do nosu
 • Kromany – působící proti zánětu při oční nebo nosní aplikaci. Může jít o např. o Allergocrom nebo Cromolyn.
 • Kortikosteroidy s lokální aplikací jsou vysoce účinnými farmaky, které většinou úspěšně tlumí alergický zánět a tím potíže, ale nepůsobí proti vlastní příčině nemoci.

*Alergenová imunoterapie

Jde o léčbu pylovými vakcínami, kterou volíme u indikovaných pacientů. Jde o léčbu, která nejvíce směřuje k příčinám pylové alergie. Oblíbená je v současnosti v podjazykové formě, kdy se za stanovených podmínek podávají tablety nebo roztok pod jazyk (přípravky Grazax, Staloral, Oralair). Jiná aplikační forma je injekční. Úspěšnost této léčby záleží na různých okolnostech. Bližší informace u ošetřujícího alergologa.

Kam dál pokračovat:

 1. O léčbě chronické rýmy nosními spreji
 2. Kapky a spreje podávané do nosu
 3. Pylová alergie – neléková opatření
 4. Alergenová imunoterapie

Autor MUDr. Jiří Novák, Alergologie a imunologie, Praha 6