Slovník pojmů – N

Pojmy podle písmen: A B C D E F G H Ch I J K L M N O P R S T U V W X Z

Nadledvinky a jejich funkce při léčbě inhalačními kortikosteroidy

Viz *Inhalační kortikosteroidy – nežádoucí účinky –nadledvinky.

Námahou navozené astma

Viz *zátěží navozené astma.

Národní centrum pro těžké astma, NCTA

Síť 10 pracovišť při fakultních a krajských nemocnicích (FN Motol a Krč, FN Hradec Králové, FN Plzeň, České Budějovice, Pardubice, Liberec, FN Brno, FN Olomouc, FN Ostrava). Hlavním posláním center je zajištění vysoce specializované diagnostické a léčebné péče o pacienty s podezřením na obtížně léčitelné astma (OLA). V centru pro obtížně léčitelné astma by měl být vyšetřen každý astmatik, u kterého probíhá a/nebo je zvažována trvalá léčba systémovými (celkovými) kortikosteroidy (Prednison, Medrol), protože dosavadní maximální léčba nevedla ke kontrole jeho nemoci a byla učiněna všechna běžně dostupná vyšetření ke správné diagnóze astmatu a faktorů jej ovlivňujících.

Na adrese www.tezke-astma.cz lze najít nejbližší pracoviště a spojení na kontaktní osoby, jakož i návrh „Doporučeného postupu diagnostiky a léčby obtížně léčitelného asthma bronchiale“. Ten je koncipován tak, aby před ev. odesláním do centra nebyly opomenuty diagnostické kroky, odlišující nemocné, kde příčina potíží neleží ve vlastním astmatu, od pacientů se skutečně těžkým, obtížně léčitelným astmatem.

Nasivin

Chráněný název léku. Jeho účinná látka způsobuje zúžení tepének nosní sliznice, spojené se snížením krevního průtoku a tím i oplasknutí oteklé sliznice. Proto náleží mezi nosní dekongestiva. Používá se při překrvení nosu s nosní neprůchodností při akutní rýmě. Doba podávání nemá přesahovat 7 dní, jinak hrozí vážné poškození nosní sliznice z omezeného krevního zásobení a nosní obstrukce se touto cestou zhoršuje. Nosní dekongestiva také způsobují silný lékový návyk.

Nealergické astma

Viz *astma nealergické.

Nekontrolované astma

Astma, které není pod kontrolou. Tento stav nastává, když z kritérií kontroly astmatu nejsou splněna tři. Viz: *„Jak poznám, že moje léčba astmatu je správná? Co je astma pod kontrolou?“

Nesteroidní antirevmatika

Viz * antirevmatika nesteroidní.

Nežádoucí účinky inhalačních kortikosteroidů

Viz *Inhalační kortikosteroidy – nežádoucí účinky. Viz též *inhalační kortikosteroidy – nežádoucí účinky – osteoporóza, *inhalační kortikosteroidy – nežádoucí účinky – nadledvinky, * inhalační kortikosteroidy – nežádoucí účinky – poruchy růstu, *inhalační kortikosteroidy – nežádoucí účinky ­- psychické poruchy, *inhalační kortikosteroidy – nežádoucí účinky – oční nemoci, *inhalační kortikosteroidy – nežádoucí účinky – kožní poškození, *inhalační kortikosteroidy – nežádoucí účinky – cukrovka, svalová slabost, *inhalační kortikosteroidy – nežádoucí účinky – svalstvo, *inhalační kortikosteroidy – nežádoucí účinky – hlasivky, *inhalační kortikosteroidy – nežádoucí účinky – plísňová onemocnění.

NCTA

Viz *Národní centrum pro těžké astma.

NOD

(Nucleotide-binding oligomerization domain). Nitrobuněčné receptory se schopností vazby na nukleové kyseliny. Součást přirozené imunity. Jsou známé jako jedny z receptorů nebezpečí (myšleno nebezpečí infekce). Viz *přirozená imunita – nástroje/NLR.

Nosní aplikace léků

Při aplikaci nosních sprejů je cílem dostat lék do prostor nosních dutin, tedy složitě tvarovaných prostor se zúženými místy, které komunikují úzkými otvory s
vedlejšími dutinami nosními. Vzduch má těmito prostorami při dýchání nosem volně proudit.

Nosní sliznice jsou vystlány sliznicemi a cévkami, které jsou při chronické rýmě zduřelé a oteklé. Tím se zejména zúžená místa mohou stávat neprůchodnými. Potíže a komplikace z chronické rýmy vznikají zde, a proto při jejich místní léčbě je třeba léky dostat právě sem. Viz *Jak se správně podávají nosní spreje? (Dotazy čtenářů).

Nosní mandle, denoidní vegetace

Seskupení mízní tkáně na zadní stěně nosohltanu. Obzvl. u předškolních dětí může způsobovat překážku pro dýchní nosem. Tento stav je nutné řešit pro hrozící komplikace. Nejčastější z nich jsou opakované infekce dýchacích cest, způsobující vysokou nemocnost dítěte. Viz Možnosti dechové rehabilitace po odstranění nosní mandle. NO.

Nosní obstrukce, nosní neprůchodnost

Nejčastěji je způsobena zánětlivě zduřenou sliznicí, ať je příčinou zánětu alergie nebo infekce. Jde o stav nejen nepříjemný, ale i nezdravý. Vede k dýchání ústy, při kterém se vzduch dostatečně nečistí, nezvlhčuje a neohřívá. Při neprůchodném nosu stoupá riziko komplikujících onemocnění nosní sliznice a vedlejších dutin nosních, průdušek i celého dýchacího systému a středouší. Může se tím narušovat i kvalita spánku.

NSAIDs

Viz *antirevmatika nesteroidní.

Komentáře nejsou povoleny.